Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 17. marca 2015

Easter Bunny


Hi! Yesterday I've found a beautiful set of spring papers in our store and I couldn't resist. One of them, with glittery flowers, I used on this fresh Easter card with cute bunny from FTHS. I colored the image with watercolor pencils and brush, added faux stitch around it and around the sentiment. On the border I glued punched blue daisies and added couple of blue glass gems on the image. The layout is according FTHS challenge Nr. 101.   

Sketch101
 Material and supplies:
cardstock - white, green, pattern paper
digi stamp - Easter bunny (From the Heart Stamps)
punches - daisy 1,8 cm; mini corner punches (ek tools) for inside card
other - watercolor pencils, black marker, glue, scissors, paper cutter,3 komentáre:

 1. So pretty...great take on the sketch...I love the colors!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. CUTE! I love that pretty paper.
  Thank you for joining in with us at FTHS.
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super cute!! I love that image and you did fantastic job with it!! Thanks for joining us this week at FTH.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...