Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

utorok 24. marca 2015

Easter Bunny

Easter Bunny, card 10,5 x 14,5 cm

I love this beautiful image of Easter bunny (from FTHS), therefore I used it for another challenge at FTHS. I colored it pink this time and put into a circle of pink pearls. I embellished the image with leaves and my handmade flower made of the same paper as the embossed background one. I added few shiny drops (glitter glue) on the flower. The background papers (dark pink and pattern papers with shiny flowers) are stitched to the pink base.  

Challenges:Material and supplies:
cardstock - white for card blank, 2 shades of pink, green, white and pattern paper (Crelando)
dies - flowers (Marianne Designs), leaves (Sizzix)
stamps - Easter Bunny (FTHS)
embossing folder - flowers (Xcut)
other - circle cutter, decorative scissors, pink liquid pearls, watercolor pencils, brush, sewing machine, paper cutter, BigShot, glue, glitter glue, white stems for the flower, embossing tool, ....


1 komentár:

  1. Oh! how lovely is this card?! fab colouring and beautiful papers to match. perfect.
    Thank you for joining in the fun with us at From The Heart.
    Jo xx

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...