Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

streda 4. marca 2015

Happy Easter


This is an Easter card I created for FTHS challenge sketch Nr. 99. I used the rotated sketch and the twist (OK, maybe I haven't use lots, but a bit of glitter :-)). The beautiful, cute stamp of easter bunny is from Faith Skrdla (FTHS).

Sketch099

The next challenge I entered with this card is at Aud Sentiments - challenge Nr. 126, BINGO. I used the second column of the bingo card - Something Pink + Flowers + Glitter or Bling. The sentiment is an Easter wish in Slovak language and means something like "Have a joyous Easter".

4 komentáre:

 1. So, so cute. Thanks for playing with us at From The Heart Stamps!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Beautiful... beautifull!!! i adore that Easter image and you incorporated into the sketch nicely and I love the rolled flowers too! Thank you for joining us at FTH.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Beautiful image and card layout .Thank you for joining us at Aud Sentiments challenge good luck Ginny ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Such a cute card!! Thank you for joining us at Audsentiments, good luck!!! Amy DT

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...