Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 19. marca 2015

Spring Basket Egg


This beautiful Easter die I got from Cottage Cutz and I used it for my card. The egg is embellished with thin jute thread and I made my own background paper from white cardstock with help of stamping ink and piece of circle rubber. It is sewn to the blue mating paper. I added a border from washi tape, sentiment and few butterflies.

Challenges:
Material and supplies:
cardstocks - white (300 g/m2 for card blank), white, blue
dies and punches - Spring Basket Egg (Cottage Cutz), butterfly (Crelando)
washi tape, sewing machine, jute, stamping ink, circle stamp, glue
2 komentáre:

  1. Very nicely done! Thanks for playing along with us in our Create Your Own Background challenge here at Shopping Our Stash!
    Hugz,
    Chana, DT

    OdpovedaťOdstrániť
  2. I like the subtle dots on the white layer -- just enough! Thanks for joining us at Shopping Our Stash!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...