Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

piatok 12. júna 2015

Wedding Card

Wedding Card, 12 x 12 cm
Hi, I want to share my newest creation with you. This is a wedding card, which I made completely from scrap. I created my own background by stamping and painting on designer paper (Papermania by Docrafts), my own flowers and rings as well.

I'd like to enter the challenge at Moving Along with the Times: To The Happy Couple

Material and supplies:
cardstocks - white for card blank (300 g/m2), white, violet, pattern paper (Papermania, Docrafts)
stamps - wedding (VivaDecor)
dies - flowers (cArt-Us), leaves (Sizzix), frame (Xcut)
embossing folder - leaves (Xcut)
other stuff - half pearls, white twine, feathers, craft knife and board, sewing machine, BigShot, white acrylic color, violet metalic marker, violet chalk, embossing tool, quilling tool for flowers, glue, ...Here is a decorative box:


Inside of the card:
 


1 komentár:

  1. What a pretty card, love the little rings and those gorgeous flowers and a great matching box too. Thanks for joining us at MAWTT this week, Jx

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...