Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 13. apríla 2015

Best Wishes Card

Warbler and Magnolias, Birthday Card, 10,5 x 15 cm

Hi! Few days ago I've got this awesome new image from FTHS and I couldn't wait to use it. The challenge Nr. 105 at FTHS seemed to be just perfect for it. It was a sketch with a funny twist - to make it fast :-) So I did! I colored the image with watercolor pencils and water brush in less than 3 minutes (this technique is great, you don't have to wash your brush and the result looks like true watercolor painting), then I embossed two of the matting papers, cut out the image, sentiment and glued all nicely together! 
With a telephone call from my hubby it took me about 20 minutes. I always spend a lot of time thinking about papers and colors, matching them together. This time, thanks to color of magnolia on the image, it was clear. Violet or violet :-) I love that color anyhow, therefore it was very fast this time...

Sketch105Material and supplies:
cardstocks - white, 2 shades of violet
embossing folder - flowers (Xcut)
other - BigShot, paper cutter, glue, scissors

1 komentár:

  1. Beautiful card, Kika. Great coloring and take with our Sketch and tWisT this week @ From the Heart Stamps. Thanks for joining us !!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...