Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 30. apríla 2015

Birdbrain Graduates


May is coming and soon after that summer holiday and for some guys finally - Graduation!!! Therefore such topic today :-)
For this card I used the current FTHS layout Nr. 107 and the image of Birdbrain Graduate. This time I used mostly blue-white combination with a touch of yellow for the Birdbrain. The image is colored with watercolor pencils and brush. The sentiment says: "Congratulations".
The next day, I created the second card with the same motif and color combination, which you can see below :-)

Prichádza máj a potom čoskoro letné prázdniny a pre niektorých konečne - Promócie!!! Preto dnes táto téma :-)
Obrázok pochádza z dielne ilustrátorky Faith Skrdla (FTHS) a vymaľovaný je akvarelovými pastelkami.

Sketch107

Material and Supplies:
cardstock - white, blue, pattern, card blank white
dies - Nellie's Multiframe's MFD014, Sizzix border die
paper cutter, glue, watercolor pencils, water brush, printer

 3 komentáre:

 1. This is a great graduation card, I especially like how you've used your dies to frame the image and work with the sketch.
  Thank you for joining in with our sketch challenge at From The Heart Stamps :)
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Cute card and i like the different blue tones. I rarely use blue - don´t know why **lol**

  Thanks for joining our Sketch Challenge with a tWiSt this week @ From the Heart Stamps.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. This is so adorable,, thanks for playing at FTHS.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...