Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 2. apríla 2015

Easter Card / Bookmark


Hi! I'd like to share this tall Easter card with you. I was thinking how to use the latest sketch by FTHS and the first thing which came to my mind was a bookmark. So I decided for a tall card, which can be easily transformed to a bookmark by cutting off the back side :-)

Sketch103
I won and earned Top3 in this challenge :-)


2 komentáre:

  1. Amazing take on this sketch Kika!! Love how you turned it into a book mark and I love the trio image too!! Every well done! Thanks for joining us at FTH.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Super cute...love the idea for a bookmark (so clever!)! Thank you for playing along with us at From the Heart Stamps!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...