Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 23. júla 2015

For a Girl


This is a card for a new baby girl. For the main motif I used the dies of girl shoes from Marianne Designs and couple of other punches for the rest of card.
This card is available in my e-shop.


Challenges:
Moving Along with The Times - Baby, baby... till 5.8.2015

Material and supplies:
cardstocks - white, pink, pattern
dies - shoes (Marianne Designs), swirls (Sizzix)
punches - butterfly (Crelando), daisies S, M, L (efco), small flowers (Crelando)
embossing folder - flowers EF6 (Die'sire)
other - BigShot, paper cutter, craft knife, cutting board, glue, glitter glue, flower stems, embossing tool, ...


2 komentáre:

  1. Ahhh this is super, what a great card, Thanks for playing on MAWTT, Hazel (Didos) x

    OdpovedaťOdstrániť
  2. So gorgeous, thanks for joining us at MAWTT

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...