Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 6. apríla 2015

Good Luck Card


Hi, I hope you had a nice Easter holiday and you enjoyed such a nice weather as we had. I created a new card for FTHS challenge Nr. 104 and I used the stamp of the month April.
The papers are from Provo Craft (Azure Blue Collection) and I embossed the background one by myself. The image is made in 3D effect. I added the leaf from another stamp of FTHS (Lucky Birdbrain Chick). I embellished the image with glass gems and the sentiment says "Good luck!". 
Thanks for watching :-)


Sketch104
3 komentáre:

 1. Oh the dyed little piggy!! The aqua and pink are a really cute color combo. Thanks for joining us this week at FTH.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Fun Card and great take with this week´s Sketch. It´s so great to see Hamlet in Azur !
  Thanks for joining us @ From the Heart Stamps !!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Great card Kika, fab colours and a great take on the sketch, thanks for joining in our challenges :)
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...