Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 25. apríla 2015

Surprise Kittens


For the sketch Nr. 106 at FTHS challenge blog I used both - the sketch and the twist.
Sketch106

The two word sentiment says: "All the best" in my language and I'd like to use it for one of our kids' birthday. I used bright colors of orange across the card and gray shades for kitties. The image is colored with watercolors.  


Material and supplies:
cardstock - white, orange, pattern paper
digi stamp - kitties from FTHS
silicone stamp for flowers
punch for butterflies (Crelando)
orange marker, water colors, water brush, paper cutter, craft knife, cutting board1 komentár:

  1. Great image choice, Kika. The kitties are super cute and you´ve did a great job with Sketch and tWisT this week @ From the Heart Stamps. Thanks for joining us and i hope to see you back again soon !!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...