Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 21. mája 2015

Black 'n' White Birthday Card


Today I decided to go for a traditional black and white combination. OK, with a bit of red ;-) I used the sketch Nr. 110 at FTHS. The twist was - Use 3  of something... I've got 3 mice (image from FTHS "Baloon Ride"), 3 red gems, 3 flags. 
Happy Birthday!

Dnes som sa rozhodla pre tradičnú čierno-bielu kombináciu. OK, s trošičkou červenej ;-) 
Využila som skicu zo súťaže č.110 na stránkach FTHS. Alternatíva bola - Použiť niečo tri krát... Takže máme 3 myši (obrázok z FTHS "Baloon Ride"), 3 červené kamienky, 3 vlajočky.
Krásne narodeniny!

Sketch1101 komentár:

  1. Great take with out Sketch and tWiSt. I like the black/white combi with a touch of color !! Thanks for joining us @ From the Heart Stamps !!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...