Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

utorok 5. mája 2015

Happy Mother's Day


This adorable, super cute image is a free stamp of the month May from FTHS. Thank you, Faith! 
I cut it out and sat on my handmade tree. The little bird says: "I love you, mom!". I want to enter the monthly challenge at FTHS with this card.

Material and supplies:
cardstock - pink, brown, white, pattern (Crelando)
stamp - FTHS
punch - butterfly (Crelando)
embossing folder - Bricks and Barks (Spellbinders, M-bossabilities)
watercolor pencils, waterbrush, craft knife, cutting board, paper cutter, glue, double-sided adhesive foam dots


2 komentáre:

  1. Your background tree fits great with these little birdies !

    Thanks for joining our FREE Stamp of the Month Challenge @ From the Heart Stamps !!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Very cute and clever. Love how the birds are in the tree. Thanks for playing along with us at FTHS!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...