Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 11. júna 2015

Greeting Card for Friend


"a single rose can be my garden... a single friend, my world." Leo Buscaglia.
This is a card for a good friend. I used the pink card blank and dark red embossed background. The flower motif is a coloured digi stamp of roses I drew by myself. 

Challenges:
Freebie for you, good night!


1 komentár:

  1. What a wonderful card you've created here! I love the rich background color and how it pairs so beautifully with the colored roses. You did a great job of creating that rose and I always appreciate seeing people's artwork in their craft projects. I also liked the embossed texture you added to the background and the sentiment is perfect! Thank you so much for sharing your talents with us for this week's Simon Says Stamp Monday Challenge!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...