Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

utorok 16. júna 2015

Hello, Baby Girl!


Hi! Today I want to share a card to welcome new baby girl. I used the lovely image "Prickle says Hello" from FTHS. I colored the image with real watercolors and smudged the border with chalk. For the layout I used the sketch of FTSH challenge Nr. 112. I embellished the card with pink paper flower with pearl center and white baker's twine. The background paper is from Crelando.
Sketch112

Challenges I'd like to enter:


Material and supplies:
papers - card blank white (300 g/m2), pattern paper, 2 shades of pink, white (Crelando)
image - FTHS
sentiment - mine
flower - metal die (Sunflower small, Die'sire), pearl
baker's twine, black pen (faux stitch), watercolors + brush, pink chalk + stencil brush
paper cutter, Big Shot machine, quilling tool, glue, scissors, printer1 komentár:

  1. Super sweet baby card, Kika ! Your Card Shows that "Prickles" is good for many ocassions.
    Thanks for joining our FREE Stamp of the Month June Challenge and also our Sketch Challenge with a Twist !

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...