Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 20. júna 2015

White as for New Baby


Hi! Today I want to show you the next card I created to welcome a new baby. This one is for a Girl and I used embossing folder (Xcut) and various dies from Marianne Designs - shoes LR0303, flower set LR0145, ornament - LR0272.

Challenges I'd like to enter:

I used two lines of the bingo chart - second column and third raw. There is 3D flower, ribbon, embossing and die cuts as a players choice :-)2 komentáre:

  1. Thanks so much for joining us in our June Bingo Challenge, I love your project and hope you will join us again very soon!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Beautiful card, thanks for playing along with us this week at Catch The Bug.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...