Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

sobota 25. júla 2015

Antique Elegance


Recently I've received the newest issue of Cardmaking and Papercraft magazine and there I found a beautiful free gift set named "Antique Elegance - Cameo Stamp and Embossing set". I had to try it straight away! I created this universal card, timeless card in black-white-teal color combination. It can be used for birthday, Mother's Day or Thank you card. I'm sure I'm going to create more projects with this set.

Challenges:


Material and supplies:
papers - black, white, teal cardstock
embossing folders - Antique Elegance cameo set (Cardmaking and Papercraft magazine, Nr. 146
dies - flower border (Sizzix), oval (Nellie's multiframe's)
stamps - Antique Elegance cameo set
other - decorative scissors scallop (for the small rose), satin ribbon, white acrylic color, white stamping ink pad, craft knife, cutting board, paper cutter, BigShot, glue, double sided adhesive foamŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...