Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

štvrtok 30. júla 2015

Precious Bear


Hi! I have a new card today! It's this precious bear for a newborn baby boy. For the layout of the card I was inspired by FTHS sketch Nr. 114. To make a border of the image (FTHS digi stamp) I used the beautiful die set from Nellie's multi Frame's. The stripes in background are done by embossing and washi tape. The leaves and flowers are done by dies and punches. 
I colored the image with watercolors and watercolor pencils - b.t.w. my favourite technique, since I love painting as well. 


Challenges:
Sketch114


2 komentáre:

  1. This is such a cute baby card, Kika. Love the purple and blue together.

    Thanks for joining our Sketch with a tWiSt Challenge # 114 @ From the Heart Stamps !!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. This is such a soft and sweet baby card. Love the colors and image. Thanks for joining as at FTHS.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...