Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

štvrtok 23. júla 2015

Pure White


I made this card from a white cardstock only. Everything on the card and envelope is handmade, including white roses. The biggest rose, in the middle, is done by cArt-Us die, the others I made with decorative scissors and quilling tool. 


Material and supplies:
paper - white cardstock (300 g/m2, 180 g/m2)
embossing folders - dots (Sizzix), frame (Papercraft essentials)
dies and punches - flower (cArt-Us), leaves (Poppystamps.inc), rings (Marianne Designs), branch (dpCraft)
other - decorative scissors (scallop), glue, paper cutter, knife, score board, ... 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...