Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

štvrtok 20. augusta 2015

Zentangle Card


This is a freehand drawing in zentangle style. I decided to use it for a card. The final touch I added with a stamp which means "Happy Birthday".

Challenges:


3 komentáre:

 1. Super cute!!! Thank you for joining us at Cupcake Inspirations, good luck!!! Amy DT

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Wow! I am so impressed with your Zentangle skills! (Whenever I try this, it looks like a toddler did it!) Your card is so elegant! So glad you were inspired by our Glam challenge at Cupcake Inspirations!
  Debbie, DT Sweetie

  OdpovedaťOdstrániť
 3. love your freehand drawing - thanks for joining us at Cupcake Inspirations

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...