Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 8. septembra 2015

Pink Wedding


Wedding card in sweet pastel pink-cream colors. I used the Xcut doily, couple of dies to create the leaves and "greenery", my handmade flowers, ribbon and the tag. I added glitter into the flowers and pink gems all around the card.

Challenges:
Southern Girls - Flower Power
Crafty Cardmakers - Floral Embellishments
My Time to Craft - Flowers
Card Mania Challenges - 72, Pastel Colors
3 komentáre:

 1. very beautiful and elegant. Thanks for joining us for our 'Flowers' challenge #118.
  Alicia (Southern Girls DT)
  MaxiBelle Studio

  OdpovedaťOdstrániť
 2. this is beautiful, so elegant! thank you for joining in at My Time to Craft Challenge1

  love Mags B x

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A beautiful and elegant card. Thank you for sharing with us at CCM and more challenge. Marlene DT

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...