Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 19. septembra 2015

Snowman's Kisses


Hi, today I'm sharing a card I made for the latest FTHS challenge Nr. 119. I love this little snowman image, it is sooo cute. This time he blows snowflakes :-) I colored the man with watercolors. For the background I used the red-white color core paper and embossing folder from Spellbinders. Thanks for watching!

Sketch118

Material and supplies:
papers - recy for card blank, red-white, green, parchment paper with glitters, white
image - FTHS
dies - snowflakes (Marianne Design)
embossing folder - M-bossabilities EL-014 (Spellbinders)
other - watercolors, brush, glue, paper cutter, ....

5 komentárov:

 1. Sweet card, Kika. This snowman is the cutest and i like the look of the background paper.
  Please remember next time to add our Sketch into your blog post - it´s on of our Rule. Thanks !!

  Thanks for joining our Sketch Challenge with a tWiSt # 118 @ From the Heart Stamps !!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thank you and sorry, I forgot to add the sketch. It's fixed now :-)

   Odstrániť
 2. Fab card Kika, this is a great snowman isn't it?!! Thanks for playing along this week at From the Heart Stamps :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Such a cute image and a wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Such a sweet card! Love the patterns you chose to use with your snowman.

  Thanks for participating in Sketch Challenge #118 with From the Heart Stamps!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...