Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 17. októbra 2015

Baby Boy

Baby Boy Card, 12 x 12 cm
This is a card for Baby Boy. The background paper is from Docrafts and the stroller die is from Marianne Design. I used the paper flowers, feather, paper leaves, baker's twine and liquid pearls for embellishment. I added blue gems in corners.

Material and supplies:
papers - baby blue (Crelando), white, pattern (Docrafts)
dies - stroller (Marianne Design), circle (Nellies Frames), leaves (from Flower Hibiscus, Sizzix)
punches - small circles (around the white circle)
colors - blue marker (faux stitch), green and brown stamp ink for leaves
other - paper flowers (blue cherry blossom, small white roses), feather, baker's twine, white liquid pearls, blue gems, sewing machine, glue, ...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...