Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 21. januára 2017

Gift Envelope: Daisies


Gift Envelope, 17 x 9,5 cm
This is the simple, but elegant envelope suitable for gift certificate or money you want to give somebody in a special, personal way... 

Challenges:


Have you been in our top 5?

3 komentáre:

 1. This is beautiful, gorgeous colours too and love the daisies.
  Thank you for joining our 'Daisy' challenge this week at Allsorts.

  Kath

  OdpovedaťOdstrániť
 2. This is gorgeous, great design, thanks for joining us at Allsorts this week, xxx

  OdpovedaťOdstrániť
 3. What a gorgeous die! Could you please share the name of it and who makes it? This is a stunningly beautiful creation.
  :o)
  Blessings,
  Ginny B
  homespuncards.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...