Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 8. októbra 2015

Halloween boxes

Halloween box, 12 x 12 x 3 cm

Hi, I was asked to make a box for cookies, but the one for Halloween. The cookies name is "Witch's Fingers", so I did this box. And you know what? I was immediately asked for four of them :-)

Unfortunately, I don't own any die with Halloween theme (we don't celebrate it anyhow), so I had to cut out these cute creatures by myself. First I made a stencil and then I transferred the motive up-side down with white pencil on the black paper and cut out with craft knife. The spider net is stitched with thin machine thread and the spider is also handmade from the small punched balloon and a circle. The legs are just drawn with black pen. I like how it turned out.


Material and supplies:
cardstock - recy, black, orange (Crelando)
punches - star, balloon, circle
other - black ink, marker, machine thread black, needle, craft knife, cutting board, foam dots, glue, double-sided adhesive tape, paper cutter, score board, embossing tool

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...