Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

nedeľa 4. októbra 2015

Lighthouse


Hi, I'd like to share a greeting card with Lighthouse today! I used the sketch from FTHS Challenge Nr. 120, as well as the image from the shop. I combined it with a wonderful sea-world design papers from AMPAD, which I have since years but never used. The background light blue paper is simply embossed with dots. For coloring I used my favorite watercolor pencils and a thin water brush. The border of the image is enhanced with blue metallic marker.

Sketch120


Material and supplies:
cardstock - white, blue, pattern paper (Ocean Fish, Nr. 35549, AMPAD)
image - Lighthouse (From The Heart Stamps)
embossing folder - Small Polka Dots (XCU515170, Xcut)
hand punches - small circle
other - watercolor pencils, water brush, scissors, paper cutter, glue, double sided self-adhesive tape6 komentárov:

 1. Love your colors and you did a wonderful job on the sketch.

  Thank you for joining us at From The Heart Stamps :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. I love this image and the coloring is wonderful! Thanks for playing in the Sketch Challenge at From the Heart Stamps!
  Lyn

  OdpovedaťOdstrániť
 3. This is fab! This is a great image that you have paired with that lovely patterned paper! Thanks for joining us at From the Heart Stamps in our weekly sketch challenge :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wonderful Card, Kika. I totally like this Lighthouse Image and i like your coloring.

  Thanks for joining our Sketch Challenge with a Twist # 120 @ From the Heart Stamps !!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. What a fabulous card!

  Thanks for playing along with us this week at FTHS!!

  Hugs,
  Kelly

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...