Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 19. októbra 2015

Merry Christmas


Today I played a bit with digi scrapbooking and made a Christmas card with FTHS image. I added the slovak version of Merry Christmas sentiment ;-). I used the sketch from FTHS challenge Nr. 123 as an inspiration. Besides this digi image, which can be easily printed out on printer and used as a flat greeting, I'm going to make a classic card for the mentioned challenge...

OK, here is the classic paper card I've just finished. I colored the image with watercolors and stitched the papers on the sewing machine with different types of stitch (zig-zag and straight). I matted the image with a piece of white gauze. I embellished the card with stipe of corrugated paper, baker's twine and snowflakes.


Challenge:
FTHS - I love sketches, Nr. 123 

Sketch123


Material and supplies:
papers - white card blank, green and white cardstock, pattern paper (At Christmas collection, PMA160152, Docrafts), corrugated paper - recy
image - digi stamp (FTHS)
dies - snowflakes (Marianne Design, CR1335)
colors - printer, watercolors
other - baker's twine, gauze, paper cutter, glue, sewing machine + thread, thin watercolor brush, ...

2 komentáre:

  1. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. This is lovely! you've used the sketch and the twist perfectly.
    Thank you for joining in the fun at FTHS (and i'm sorry for my late comment)
    Jo xx

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...