Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 17. októbra 2015

Red Cardinal

Red Cardinal, 10,5 x 13,5 cm
 Hi, today I want to share this lovely CAS card I created for FTHS challenge Nr. 122. Very simple sketch with a twist: Totally CAS with strips. I used one of my favorite images from FTHS and stayed with 2 basic colors - red and a bit of green. I colored the image with watercolors and used this red pattern washi tape for stripe...

Sketch122


Material and supplies:
paper - white, red, green
image - Red Cardinal (FTHS)
washi tape - pattern (Crelando)

4 komentáre:

 1. What a lovely CAS card - you stuck to the sketch and the twist! Thank you for joining us at From the Heart Stamps in our weekly I (heart) sketches with a tWiSt challenge.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. The Cardinal is perfect for Winter/Christmas cards ! You´ve did a great job coloring and also with our Sketch Challenge with a twist # 122 this week @ From the Heart Stamps. Thanks for joining us !!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Such lovely coloring of your cardinal! A beautiful CAS card! Thanks for joining us at From the Heart Stamps this week!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...