Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

sobota 31. októbra 2015

Vintage Christmas Card


Hi, today I finally finished this card which I made for FTHS sketch challenge Nr. 124. I had a busy week and almost no time to do something creative... but I did it :-)
I used the print out of an old vintage image which I sew in two lines on the red matting paper. I combined it with beautiful digi stamp of red cardinal from FTHS. I colored it with watercolors and cut out. I used the embossed green paper for the background. The card is embellished with red glass gems and white branches. Those I covered with glitter glue (sorry, not visible very well on the photo).
Sketch124
Material and supplies:
papers - white card blank, green, red, white
images - vintage image print out, red cardinal (FTHS)
dies and punches - branch punch, circle punch
embossing folder - pattern (Xcut)
colors - watercolors, brush
other - sewing machine, white thread, white glitter glue, red glass gems, glue, foam dots, double sided adhesive tape, craft knife, cutting board, paper cutter, BigShot

2 komentáre:

 1. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. WHat a great card! *claps*
  A very clever design, love that you've used a traditional image backdrop with the cardinal image. They work so well together.
  Thank you for joining in our sketch challenge at FTHS
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...