Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

štvrtok 19. novembra 2015

Blue Christmas Card

Blue Christmas, 10 x 12 cm

Hi all, this is my very first experiment with pergamano technique. I'm just on the beginning, but I decided to try and try and to create beautiful paper laces :-) So, let me see, what's coming next...
For this card I used parchment paper, for embossing I used what I found at home - old ceramic pen (sharp enough to make thin lines), embossing tool I use for scrapbooking, needle and small scissors. Here I decided to get myself some better tool to create nice, crispy edges... it's on the way. From the wrong side I colored the image with water based markers and brush, the white areas I embossed with bigger embossing tool. To attach the parchment to the background I used transparent double-sided tape, but next time I'll try special Pergamano transparent liquid glue.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...