Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

štvrtok 26. novembra 2015

Christmas with Doggy


Hi! Welcome to my page. I would like to share this cute Christmas card with you. I created it for FTHS sketch challenge Nr. 128 (see sketch below) and I used this cute image of doggy. I cut out the image with Nellie's Multi Frame die and used the holes for embellishment with a jute string. I colored the image with bright watercolors.

Sketch128

Material and supply: 
papers - recy paper for card blank, white, green, red cardstocks, pattern paper (old wrapping paper)
embellishments - white paper lace, jute string
dies - circle / Nellie's Multi Frames, leaves / Lea'bilities
colors - watercolors
other - glue, doublesided selfadhesive tape, papercutter, BigShot, ...3 komentáre:

 1. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Adorable! I love the elements you used for the sketch! Thanks for joining the challenge this week at From the Heart Stamps!
  Lyn

  OdpovedaťOdstrániť
 3. What a cute card, love that puppy!

  Thank you for playing along with us at FTHS!!

  Hugs,
  Kelly

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...