Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 26. novembra 2015

Christmas with Doggy


Hi! Welcome to my page. I would like to share this cute Christmas card with you. I created it for FTHS sketch challenge Nr. 128 (see sketch below) and I used this cute image of doggy. I cut out the image with Nellie's Multi Frame die and used the holes for embellishment with a jute string. I colored the image with bright watercolors.

Sketch128

Material and supply: 
papers - recy paper for card blank, white, green, red cardstocks, pattern paper (old wrapping paper)
embellishments - white paper lace, jute string
dies - circle / Nellie's Multi Frames, leaves / Lea'bilities
colors - watercolors
other - glue, doublesided selfadhesive tape, papercutter, BigShot, ...3 komentáre:

 1. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Adorable! I love the elements you used for the sketch! Thanks for joining the challenge this week at From the Heart Stamps!
  Lyn

  OdpovedaťOdstrániť
 3. What a cute card, love that puppy!

  Thank you for playing along with us at FTHS!!

  Hugs,
  Kelly

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...