Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 16. novembra 2015

Cowboy Christmas


 Hi, I'd like to share another card with a cute snowman from FTHS. I was inspired by the sketch from FTHS challenge Nr. 127. I colored the image with color markers and watercolor pencils. For the flowers I used the die set from Marianne design and for frame the die from Nellie's multi frame's serie. The base of the card is red - to complement the color of flowers and snowman.

Sketch127


Material and supplies:
papers - card blank red (10,5 x 15 cm), white, green, red, yellow, pattern
dies - flowers (Marianne design), frame (Nellie's multi frame's)
colors - color markers, watercolor pencils
other - paper cutter, glue, both sided adhesive tape, foam dots, Big shot,

3 komentáre:

 1. Cute Winter Card, Kika. I like the frame and great take with this snowman !

  Thanks for joining our Sketch Challenge with a Twist # 127 @ From the Heart Stamps.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. What a fab card Kika! This is a fab image and you have done a fabulous job with the sketch! Thanks so much for joining us at From the Heart Stamps in our weekly I (heart) Sketches with a tWiSt challenge :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. So very cute, Kika! Adorable image and the poinsettias just pup off the card! Thanks for joining us at From the Heart Stamps this week!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...