Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 12. decembra 2015

Christmas Gift Box


This is a special Christmas Gift Box. Maybe it's not obvious from the picture, but this is a gift box for book. I created it from the thick cardstock, which I embellished in line with my design I used for my previous works - card, gift boxes, tags.


Challenges:


3 komentáre:

  1. Wow what a lovely combination of gift, tag and card. The sweets and biscuits look yummy. I love your designs. Thanks for joining us at MAWTT

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Wow so yummy, thanks for joining us at MAWTT, xxxx

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Super cute!!! Thank you for joining us at MAWTT, good luck!!! Amy DT

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...