Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

pondelok 14. decembra 2015

Gift Stack Teddy Bear


Hi! Christmas is closer and closer and my pile of X-mass cards is growing. But I never know whether I'll be able to send them out on time :-) This time I created a card for Challenge with Free stamp of the Month on FTHS. I combined two designer papers from Docrafts and colored the image with artistic watercolors in the same colors as the background. I cut out and embossed the frame of the image with Marianne Design die. I added the fussy cut leaves and satin ribbon. In the right down corner I placed 3 red gems.

Stamp Preview by FromTheHeartStamps


1 komentár:

  1. Beautiful card, I love the colours, papers, and thought those leaves were real!
    Thank you so much for joining in our challenge at FTHS.
    Merry Christmas,
    Jo xx

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...