Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

štvrtok 3. decembra 2015

Swinging Snowman in Blue
Hi! Christmas is such a wonderful time of the year, isn't it? Exactly that I wanted to say with this loveliest snowman of all. This is my second card with this guy from Faith and this time I made him blue cap, scarf and shoes - the same blue as matting paper. For coloring I used the artistic watercolors. Around the image I went with faux stitch in grey. To embellish the card according to sketch at FTHS challenge Nr. 129 (see below) I used the polka dot baby blue ribbon. The sentiment is stamped with Papermania set "Home for Christmas". 

Sketch129

6 komentárov:

 1. I love your card for this challenge. Love the ribbon.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. This is just gorgeous Kika! Loving the faux stitching too :-) Thanks so much for joining us at From the Heart Stamps in our weekly I (heart) sketches with a tWiSt challenge.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Oh my goodness, Kika, this si fabulous! Love your coloring!

  Thank you for playing along with us at FTHS!

  Hugs,
  Kelly

  OdpovedaťOdstrániť
 4. This is precious! I love the stitching - nice touch! Thanks for joining the sketch challenge at From the Heart Stamps!
  Lyn

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Wow wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Absolutely love these blues! So very pretty! Thanks for joining us at FTHS this week!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...