Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 12. decembra 2015

X-mass mail


Hello! I'm getting busy this time before Christmas, but finally I found a while to create this card for the latest FTHS challenge Nr.130. I chose the image Winter post from FTHS and combined it with designer paper from Docrafts (actually it was a free gift from the last years magazine :-)). I like frosty blue on Christmas decorations, therefore I tried it and combined with the contrast red. I colored the image in the same tones with artistic watercolors. Both layers are stitched around with white thread on the sewing machine. The final touch I got by satin red ribbon and bow - another magazine gift leftover :-).

Sketch130
I earned TOP3 at FTHS :-)))
Other challenges:
Eureka Stamps - Nr. 171, Non-traditional Christmas colors

4 komentáre:

 1. This is beautiful Kika - great card! :-) Thanks for joining us at From the Heart Stamps in our weekly sketch challenge :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Great card! I love the blue and red color scheme.
  Thanks for joining us at FTHS.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Love the bold red borders, really makes the card pop. what a lovely card, thank you for joining in the fun at FTHS
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...