Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

sobota 16. januára 2016

Cute Kittens


Hello! I hope you had a nice day. We've got plenty of snow here, so we spent a day skiing out in the mountains with kids :-) Now I found a while to create this card for the latest FTHS sketch challenge Nr. 134. Since I used this cute free image from FTHS, I'd like to enter also the Free Stamp of the Month January Challenge.

About the card: I used the black card blank, so I matted the image with black paper as well. I embossed the background white paper with Houndstooth pattern (from ProvoCraft) and I colored the image with watercolor pencils to match colors of washi tape I used for embellishment - black, grey, orange and teal. The final touch I added with bakers twine. The size of the card is app. 10,5 x 14,5 cm.

This card can be used for Birthday or Valentine occasion.

Sketch134

Stamp Preview by FromTheHeartStamps


4 komentáre:

 1. Very pretty card, Kika ! Love your layout and how you´ve added the Washi Tape. It´s a great colorful accent. Your coloring of the "Cozy Kittens" is great !

  Thanks for joining our FREE Stamp of the Month Challenge January 2016 @ From the Heart Stamps !

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Great take on the sketch! And you did a wonderful job with the SOTM as well. Thanks for joining us this week at FTHS. Hope to see you back again soon :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Wonderful card and great colours! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...