Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 9. januára 2016

Mixed Bouquet


Hi! We've got a snowy day here today - finally we can ski :-) I'd like to share a birthday card I made for FTHS challenge Nr. 133. I was thinking how to combine the sketch challenge with a twist and I came to this solution. Black-red-white are my favorites, so I pulled a black-print designer paper (Docrafts) and the only image I could imagine was this beautiful Mixed Bouquet from FTHS. Did you realize it? I just cut off the vase and added some more flowers to the bottom part... sorry, Faith ;-) I made one card with colored flowers - again in the tones of the card and the second without coloring. That one I like more :-) What do you think?


 Sketch133 4 komentáre:

 1. Pretty card, Kika. The red/white/black color combi looks very elegant and great take with cropping the image.

  Thanks for joining our Sketch Challenge with a tWiSt # 133 @ From the Heart Stamps !

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Red, white and black is one of my favorite combos and this is very pretty! Thanks for joining us at FTHS for I {heart} sketches #133!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Both are gorgeous. I love the one with the touch of color on the flowers. Way to go combining the sketch and the extra challenge. Thanks for joining us at FTHS!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...