Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 30. januára 2016

Soft Tulips


Hi, I hope you all had a nice Saturday! It took me a while until I made the card for the last FTHS challenge Nr. 136, especially because I wasn't sure which image to choose. I wanted to make a Valentine card, but then I found this beautiful background paper and immediately I saw the bunch of tulips on that! Then I had a card done in few minutes :-) and I like the soft, spring mood of it. What do you think?

Sketch136


3 komentáre:

  1. This card screams Spring. I love the sweet, soft colors you used. They are so perfect for this image. Thanks so much for joining us at From the Heart Stamps i {sketches} challenge!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. What a pretty, Spring card :-) Thanks so much for taking part in our weekly sketch challenge at From the Heart Stamps - hope to see you next month with another fab creation :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...