Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 27. februára 2016

Easter Bunny


Good evening! Another week, another sketch challenge at FTHS (Nr. 140). I like their images and sketches, therefore I play those challenges so often. Easter is coming so I used the image of this cute Easter Bunny and colored it with professional watercolors. For the background I used the embossing folder with butterfly pattern and added a green butterfly atop (mini-die, Xcut). The green pattern paper is from the latest Cardmaking and Papercraft magazine (Issue 154, March 2016). Size of the card is 13,5 x 13,5 cm.

 Sketch1402 komentáre:

  1. Great take on the sketch! I really like the butterfly as well.

    Thanks for joining us for our weekly sketch challenge @ From The Heart Stamps! Hope to see you back again soon :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Lovely card and such a sweet image! Thanks for joining in with us at i {heart} card sketches with a tWiSt

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...