Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 13. februára 2016

Easter Egg


Hi! I hope you had a nice week. It's rainy today here in Slovakia, but little bit higher in mountains there is snowing! I can even see it from the window :-)
Yesterday I made a new Easter themed card with the part of image from Faith. I'd like to use it for the latest FTHS sketch challenge Nr. 138. This time I used a combination of pink-orange, which actually seemed little bit strange to me and I would never choose if I hadn't used the butterfly pattern paper. But at the end I was really safisfied with the result. I feels so light and fresh... I hope you'll like it too.


Sketch138

Material and supplies:
papers - card blank orange, pattern papers - butterfly, orange marble, mullberry paper pink, cardstock pink
image - Easter Trio / FTHS
punch - small flower
other - liquid pearls


3 komentáre:

 1. Lovely card, Kika and the orange and pink looks so great togehter - love it !!

  Thanks for joining our Sketch Challenge with a tWiSt # 138 @ From the Heart Stamps !

  OdpovedaťOdstrániť
 2. I agree, the orange and pink look almost tropical! what a lovely card :)
  Thank you for joining in the fun at FTHS
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Wonderful card and such lovely bright colours! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...