Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 7. februára 2016

Easter Eggs


Easter Eggs!

Easter eggs! Easter eggs!
Hidden all away;
Let's go find our Easter eggs,
On this Easter Day.


Easter eggs! Easter eggs!
Don't you hide from me!
Look here, Sis, I found an egg,
Underneath the tree.

Easter eggs! Easter eggs!
What a pretty sight!
Blue and pink and yellow, too,
Purple, green and white.

Written by: Virginia Baker
Music by: Edward B. Birge


Material and supplies:
papers - card blank white, pattern paper, purple, white and marble cardstocks
dies - leaves (Sizzix)
embellishment - paper flower purple, stems and leaves, baker's twine
thread - string art metalic thread - purple, green, rainbowŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...