Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 20. marca 2016

Easter Bunny


Hi! How are you? I have done my Easter card with this cute bunny from Faith. I would like to enter Nr. 143 challenge at FTHS
I colored the image with professional watercolors and color markers (for little tiny eggs and butterflies), shaped and saw to the blue mat on sewing machine. I used the background paper from Crelando and combined with purple embossed stripe on top. I embellished the image with baby blue ribbon and paper flowers. For the center of flowers I used the pastel liquid pearls from Dovecraft. 

Sketch143

1 komentár:

  1. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...