Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 13. marca 2016

Happy Birthday


Hi! How are you? I had a truly busy week and weekend... Plenty of long meetings at work during week and today I was moving my craftroom. I almost did not catch the end of challenge... This is a really last minute card I would like to share with you. I used the sketch from Challenge Nr. 142 at FTHS and  the image of Warbler. I colored it with professional watercolors. For stitching I used my SewEasy tool set and the washi tape (Crelando) for bottom stripe. The sentiment is from ScrapBerry's stamp set "My Little Bear".

Sketch142 1 komentár:

  1. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...