Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 19. apríla 2016

Wedding card


Hi! This time I'm fast enough for a weekly sketch challenge at FTHS :-) I created this lovely, elegant card for wedding and decided to keep it all clean and white, besides the image. That one I colored with soft watercolor pencils and water brush. I used wonderful heart dies from Nellie's choice and a beautiful embossing folder I have found yesterday in my latest issue of Cardmaking and Papercraft magazine (May 2016). The embossed border I combined with a decorative borders which I made with daisy border punch. All that I enhanced with a thin snow-white twine. I hope you'd like the result as much as I do ;-)

Sketch1483 komentáre:

  1. This is so sweet, Kika. I love that heart die! Thanks so much join joining us this week at From the Heart Stamps i {heart}sketches with a tWist!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Gorgeous. These mice remind me of Cinderella! Love the white on white and the beautiful dies used across the card. Thank you so much for your entry here at From The Heart Stamps for Sketch 148.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...