Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 8. mája 2016

Baby Bear in Pink


 Hi! I'd love to share my latest card I created for FTHS sketch challenge Nr. 150. I used scraps of beautiful pink paper together with bear image from FTHS. I colored the image with professional watercolors, cut out the moon with star and layered on top of the image with 3D foam dots. I smudged the border of the image with purple chalk. Then I embellished the card with baby feet dies (Marianne Design) and added 3 purple gems to the right bottom. That's it. The card blank is of purple color - the same as matting of the circle image. Size of the card: 10,5 x 14 cm.

Sketch1502 komentáre:

  1. Very sweet -- such cute little feet! Thanks so much for joining us at FTHS for Sketch #150!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Very sweet Baby Card, Kika and great take with our Sketch # 150 !
    Thanks for joining us @ From the Heart Stamps !!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...