Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 24. mája 2016

Graduation!


Hi! Today I want to share my latest card I created according the sketch challenge Nr. 153 at FTHS. I used pepers from Docrafts and digi image from FTHS. I combined serious black with vivid red color which should be for symbol of red diploma for best students. I dont know how it is in other countries, but here, only the best students get university diplom in red plates, the others in blue :-)


Sketch153


3 komentáre:

  1. What a fun graduation card. It was a cute idea to use the graduation image. The little piece in ths sketch almost mimics the tassel on a graduation hat.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Red, black and white is one of my favorite color combos and I love the sophistication of your graduation card. Thanks for joining us at FTHS for Sketch #153!

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Wonderful card and such great colours! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...