Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 15. mája 2016

Thank you Card


Hi! It's still Sunday, half an hour before midnight and I'm catching up with the latest FTHS challenge to be closed soon. But I did it, even though I had a BUSY weekend - too many homeworks to help with, finishing some painting for a customer, taking care of kids, home, etc. So, I created this elegant purple card according the sketch in FTHS challenge Nr. 151. I took the image from digi stamp Spring Medley and flipped. For the background I used two complementary designer papers from my stash and joined them with the purple ribbon. The sentiment "Thank you" comes from free gift in Cardmaking and Papercraft magazine.

Spring Medley

Sketch151
4 komentáre:

 1. The purple and green looks great togehter, Kika. Beautiful card.
  Thanks for joining us @ From the Heart Stamps.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Sweet & cheerful! Lovely color combo! Thanks for joining us at FTHS!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Very pretty Kika. I like how you've just used one block of this design. Thanks for joining us at FTHS!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...