Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 28. júna 2016

Beach Mandala


Hi! How are you today? I bring you a new card which I created for FTHS sketch challenge Nr. 158. I picked the free image "Sun, waves and flip-flops" from FTHS shop, which I colored with markers and hand stitched around. I used beautiful designer paper (old stash) which perfectly matches with the embossed background. As triple element I used the green-yellow flowers with the green gem in their centre.
I intended to create some light, optimistic summer card and I like the outcome. Thanks for such a nice free image, Faith.

Other challenges:
http://onestitchatatimechallenge.blogspot.sk/2016/06/challenge-265.htmlSketch158


4 komentáre:

 1. A beautiful card and those colours are really cheerful and sunny! Thank you so much for entering the OSAAT (AG with flowers) Challenge this time, lots of luck to you. Hugs Sue Pxxx DT

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Fun and bright summer Card, Kika !

  Thanks for joining our Sketch Challenge with a Twist # 158 @ From the Heart Stamps !!


  Imke ~ My Crafty Place

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Wonderful card! Thanks for entering I {heart} card sketches with a tWist - hope to see you again next time!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Perfectly colored summer card! Thanks so much for joining us at FTHS for Sketch #158!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...