Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 10. januára 2017

Boy and a Dog - remake
Hello! Have you ever remade a card from the past? I found this one (see below), which I made 3 years ago and I didn't like it anymore... So I took away the sentiment, cut out the image (drown and watercolor painted by myself) and used it for a new card. I matted the image with textile piece, embellished with beads and attached to the blue designer background paper. This is the result. What do you think? :-))

Challenges:
Allsorts - Week 397, Cats and/or Dogs
2 komentáre:

  1. This is so gorgeous, thanks for joining us at Allsorts, xxx

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Really lovely project! Thank you for entering our challenge at Allsorts this week, hope to see you again.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...